Infolinia: 0 886 886 886 (godz. 7.00-21.00 pon-ndz.)

Twój koszyk: 0 prod. 0,00 zł

Kosmetyki naturalne - poznaj siłę natury

Opublikowano dnia 12-04-2021
Autor: Kamil Skoczylas

Natura ma nam naprawdę dużo do zaoferowania, a popularność kosmetyków naturalnych i organicznych w ostatnim czasie stale rośnie. Dotyczy to kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Kosmetyki naturalne pozwalają na ograniczenie sztucznych składników i substancji chemicznych, które mogą wywołać podrażnienia i uczulenia. Większość z nich jest wegańska, jednak nie wszystkie – by mieć pewność, że produkt nie był testowany na zwierzętach, dobrze jest orientować się co oznaczają poszczególne certyfikaty przyznawane kosmetykom naturalnym i organicznym.

Kosmetyki naturalne, a organiczne

Czym różnią się kosmetyki naturalne od organicznych? Niekiedy wyrażenia te stosowane są zamiennie, należy jednak podkreślić, że kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne to nie to samo. Kosmetyki naturalne muszą w 100% składać się ze składników pochodzących z natury. W przypadku kosmetyków organicznych minimum 90% składników powinny stanowić substancje roślinne pochodzące z kontrolowanych upraw organicznych, w których zakazane jest stosowanie pestycydów, sztucznych nawozów. Rośliny nie mogą być modyfikowane genetycznie. Kosmetyki organiczne nazywane są również kosmetykami BIO.

Certyfikaty kosmetyków naturalnych i organicznych

Kosmetykom naturalnym i organicznym nadaje się certyfikaty, dzięki którym konsument ma pewność, że produkt jest wysokiej jakości i spełnia wymagania dotyczące składu. Oto niektóre z nich:

ECOCERT – certyfikat nadawany kosmetykom naturalnym i organicznym. W ramach ECOCERT, istnieją dwie kategorie produktów: „kosmetyk ekologiczny” oraz „kosmetyk ekologiczny i organiczny”. Udział składników naturalnych w obu przypadkach musi wynosić minimum 95%. W przypadku kosmetyków ekologicznych i organicznych, minimum 10% wszystkich surowców i minimum 95% substancji roślinnych musi być certyfikowanych jako organiczne. W przypadku kosmetyku ekologicznego, minimum 5% wszystkich surowców i minimum 50% substancji roślinnych musi być certyfikowanych jako organiczne. Ponadto, wytwarzanie kosmetyków nie może w negatywny sposób wpływać na środowisko, a opakowanie musi być biodegradowalne.

COSMEBIO – wymóg dotyczy, by minimum 95% substancji pochodzenia rolniczego była ekologiczna. 10% masy produktu musi być ekologiczna. Możliwość do 5% zawartości syntetycznych. Wytworzenie preparatu nie może w negatywny sposób wpłynąć na środowisko, produkt nie może być testowany na zwierzętach, a jego opakowanie musi być biodegradowalne.

SOIL ASSOCIATION – certyfikuje kosmetyki organiczne. Produkty muszą zawierać minimum 95% surowców organicznych. Składniki preparatu nie mogą być modyfikowane genetycznie, a wytworzenie preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko. Opakowanie musi być biodegradowalne.

BDIH – certyfikuje kosmetyki naturalne. Składniki muszą pochodzić z ekologicznych upraw, a produkcja być przyjazna środowisku i zwierzętom. Kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach.

NaTrue – definiuje naturalne i ekologiczne produkty kosmetyczne.

ICEA – certyfikuje kosmetyki naturalne i organiczne. W skład produktu muszą wchodzić wyłącznie substancje dozwolone, bez dodatku substancji modyfikowanych genetycznie. Kosmetyk nie może być testowany na zwierzętach, musi być wegański, zawierać certyfikowane składniki.

VEGAN – kosmetyki te mogą być używane przez wegan, wegetarian oraz osób nietolerujących laktozy. Produkty nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, nie są testowane na zwierzętach oraz są wolne od składników pochodzenia roślinnego modyfikowanych genetycznie.

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Mimo że kosmetyki naturalne będą dla większości osób delikatne, nie oznacza to wcale, że nie mogą uczulać. U niektórych osób może pojawić się reakcja alergiczna. Dotyczy to zwłaszcza takich składników jak rumianek, aloes, miód, pyłek pszczeli, propolis, nagietek, ostropest, miętę, rozmaryn, olejki eteryczne. Kupując kosmetyki naturalne, masz jednak pewność, że są one pozbawione silnych detergentów, które mogą uszkodzić naturalną barierę naskórka i powodować przesuszenie skóry. Zawsze sprawdzaj czy wybierane przez Cebie kosmetyki naturalne i organiczne posiadają certyfikaty świadczące o ich składzie – zyskujesz wtedy pewność najwyższej jakości.

Galeria